Konference Diference a opakování — Fenomén opakující se krize v oblasti poskytování krizové pomoci II.
Gröbova vila, Havlíčkovy sady, Praha 2 (mapa)
Diference a opakování:
Fenomén opakující se krize v oblasti poskytování krizové pomoci II.
—
16. května 2019
Gröbova vila, Havlíčkovy sady, Praha 2
Konference je určena pracovníkům krizových linek, center krizové intervence, pracovníkům ambulantních a terénních služeb pro osoby s duševním onemocněním, dalším pracovníkům pomáhajících profesí a studentům příslušných oborů.
Tématem druhého ročníku konference je problematika práce s klienty dlouhodobě a opakovaně využívajícími služby krizové pomoci. Jedná se většinou o osoby, které delší dobu chronicky trpí a na krizová pracoviště se obracejí pro pomoc při stabilizaci své životní situace. Konference se bude konkrétně zabývat způsoby práce s touto specifickou cílovou skupinou.
Během konference budeme představovat textové materiály a společně pracovat na metodických postupech práce. Formou workshopů budeme otevírat a komentovat nejdůležitější úskalí, možnosti i limity práce s těmito klienty. Výstupem konference bude metodická publikace práce s opakovaně volajícími klienty.
PhDr. Svatopluk Antoš
Psycholog, vedoucí linky důvěry Ostrava.
Mgr. Kateřina Bohatá
Psycholožka, krizová interventka, vedoucí Linky seniorů.
Mgr. Klára Gramppová Janečková
Psycholožka se specializací v oblasti psychologie demence, krizová interventka, zástupkyně vedoucí Linky seniorů.
Mgr. Jitka Gryga Medřická
Psycholožka, vedoucí Pražské linky důvěry. Na lince důvěry pracuje více než 11 let, od roku 2012 na pozici vedoucí.
Matěj Hájek, ThD.
Dřívě působil jako vikář a kazatel v Církvi bratrské, také jako osobní asistent a aktivizační pracovník, nyní je nemocničním kaplanem, kromě nemocnice působí také v mobilním hospicu Cesta domů.
Mgr. Andrea Hanzlová
Biosyntetická terapeutka, arteterapeutka, krizová interventka a intervizorka na lince důvěry s více než 10ti letou zkušeností.
Mgr. Bohuslava Horská
Konzultantka a intervizorka linky důvěry Modrá linka a její dlouholetá vedoucí, sociální pedagožka, lektorka, supervizorka a externí pedagožka MU.
Mgr. Jiří Hrabě
Ředitel organizace Elpida o.p.s., šéfredaktor časopisu Vital.
Prof. PhDr. Anna Hogenová, Csc.
Filozofka a fenomenoložka. Přednáší na Pedagogické fakultě UK, kde je zároveň vedoucí Oddělení filosofie a etiky, a na Husitské teologické fakultě UK, kde vede Katedru filozofie.
Jitka Knebortová
Biosyntetická terapeutka, fyzioterapeutka a lektorka sebezkušenostních dílen s mnohaletou zkušeností.
Jaroslava Korčáková, dipl. soc. ped.
Sociální pracovnice na Pražské lince důvěry, kde působí již 10 let.
Mgr. Sylvie Kruml Singerová
Sociální pracovnice na Pražské lince důvěry, kde působí 5 let.
Bc. Roman Kunc
Sociální pracovník a krizový intervent se zkušeností v nízkoprahových službách a několika linkách důvěry.
PhDr. Jindřiška Kotrlová
Krizová interventka s více než patnáctiletou zkušeností, informační specialistka, redaktorka.
Mgr. Bc. David Pospíšil, DiS.
Ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení MPSV.
Mgr. Barbora Šichanová
Moderátorka a editorka programu rádia Wave.
Mgr. Barbora Šímová
Konzultantka a intervizorka linky důvěry Modrá linka, psycholožka Poradenského a profesního centra Mendelovy univerzity v Brně a externí pedagožka.
PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.
Psycholožka, socioložka a andragoložka. Působí jako odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Zdravotně sociální fakultě v Ostravě. V poslední době se zaměřuje především na problematiku krizové intervence, stáří a stárnutí, poradenství pro pozůstalé. Je autorkou řady monografií, odborných statí a učebnic.
Petra Třešňáková
Psychoterapeutka v soukromé praxi a lektorka krizové intervence ve společnosti Remedium. Je spoluzakladatelkou spolku Naděje pro děti úplňku, v němž se věnuje pilotnímu projektu podpory rodin dětí s autismem Homesharing.
Mgr. Petr Třešňák
Novinář, zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt. Spolu se svou ženou založil spolek Naděje pro děti úplňku, věnuje se advokační a osvětové činnosti v oblasti autismu.
PhDr. Daniela Vodáčková
Psycholožka a psychoterapeutka s dlouholetou praxí v oboru krizové intervence, supervizorka krizových pracovišť.
MgA. Ivana Vostárková
Hlasová terapeutka, pedagožka, absolventka katedry loutkářství DAMU, loutkoherečka a herečka. Věnuje se práci s hlasem jak v umělecké oblasti, tak i v oblasti terapeutické.
Registrace byla ukončena
7. 5. 2019.
Mgr. Klára Gramppová Janečková
Tel. (+420) 776 136 056
E-mail: konference19@elpida.cz
Místo konání:
Gröbova vila,
Havlíčkovy sady,
120 00 Praha 2
Konferenci pořádá Elpida, o.p.s.,
provozovatel Linky seniorů 800 200 007.
Elpida, o. p. s. Na strži 40
140 00 Praha 4
www.elpida.cz | info@elpida.cz
Odborný garant konference:
PhDr. Daniela Vodáčková — Psycholožka a psychoterapeutka s dlouholetou praxí v oboru krizové intervence, supervizorka krizových pracovišť. Přednáší na FF UK v Praze, je hlavní autorkou kolektivní monografie s názvem Krizová intervence.
Záštitu nad konferencí převzala
Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc.
Ministryně práce a sociálních věcí.
Název konference Diference a opakování je inspirován stejnojmenným dílem Gillese Deleuze, francouzského představitele poststrukturalismu.
Poststrukturalismus jako směr odmítá, že existuje něco jako absolutní univerzální pravda. Říká, že něco takového je nejen prakticky nemožné, ale i nebezpečně mocensky motivované. Na toto navazuje také představa o tom, že neexistuje opakování toho samého, ale v každém opakování je již určitá diference. I když se na první pohled zdá, že se určitý děj, určitá situace znovu opakuje, je tam drobná, produktivní změna způsobená právě opakováním. Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Tato teze je velmi inspirativní pro práci s klienty krizové pomoci, kdy při práci respektujeme klientovo subjektivní vnímání jeho životní situace.
Pojem diference a opakování vystihuje práci s klienty, kteří se opakovaně a dlouhodobě vrací a hledají doprovázení v těžké životní situaci. Ačkoliv se kontakty s těmito klienty zdají na první pohled totožné, můžeme najít v každém dalším určitou diferenci. Neexistují dva zcela stejné kontakty mezi dvěma lidmi.
Z naší praktické zkušenosti a zkušeností i z jiných pracovišť se ukazuje, že se u těchto klientů jedná většinou o osoby, které již delší dobu chronicky trpí, mají nedostatečnou podporu ve svém okolí a na krizová pracoviště se obracejí pro pomoc při stabilizaci své životní situace.